Mýty a fakty
Je to mýtus. Za rakovinu krčka maternice nenesú zodpovednosť gény, ale vírus HPV.
Je to sčasti pravda, ak som bez partnera celý život. Ak som už nejakého sexuálneho partnera mala, rakovina krčka maternice spôsobená HPV vírusom si ma môže nájsť.
Je to mýtus. Samozrejme, čím viac sexuálnych partnerov v živote mám, tým je väčšie riziko, že rakovinu krčka maternice dostanem. Nakaziť vírusom HPV sa však môžem aj od môjho prvého a jediného partnera.
Je to mýtus. V počiatočných štádiách rakovina krčka maternica nemá absolútne žiadne príznaky. Nebolí, nesvrbí, navonok som úplne v poriadku. Preto je dôležité pozrieť sa na môj krčok zblízka a urobiť cytologické vyšetrenie, ktoré odhalí aj tú najmenšiu zmenu.
Je to mýtus. Tento typ rakoviny sa najčastejšie vyskytuje u žien od 15 do 45 rokov, existujú aj prípady žien – dvadsiatničiek, ktoré už majú rozvinutú rakovinu krčka maternice.
Je to mýtus. Vírus HPV sa prenáša aj dotykom infikovanej kože intímnych miest. Ochorenie sa prenáša pohlavným stykom (vaginálnym, análnym alebo orálnym).
Správy z krajín so zavedenými HPV vakcinačnými programami ukázali, že vakcinácia proti HPV znižuje výskyt cervikálnych abnormalít vysokého stupňa a znižuje prevalenciu HPV typov zameraných vakcináciou. Účinok vakcinácie proti HPV na incidenciu rakoviny ešte nie je známy, ale očakáva sa, že zabráni viac ako 70 % karcinómu krčka maternice.