Rakovina krčka
maternice

Čo to je?

Rakovina krčka maternice je zákerné zhubné ochorenie. Karcinóm krčka maternice je takmer vždy spôsobený infekciou ľudského papilomavírusu – HPV, pričom ten je zistený u 99 % nádorov krčka maternice. HPV sa prenáša pri pohlavnom styku alebo pri intímnom kontakte s infikovanou kožou vonkajších pohlavných orgánov a konečníka. Karcinóm krčka maternice je celosvetovo druhou najčastejšou rakovinou u žien vo veku 15 až 45 rokov. V počiatočných štádiách karcinóm krčka maternice často nemá žiadne príznaky. Ide o typ rakovinového ochorenia, ktoré je v prípade včasného záchytu takmer 100 % liečiteľné.

Prečo vzniká?

HPV spôsobuje infekciu, ktorá je považovaná za jedno z najrozšírenejších pohlavne prenosných ochorení. Ochorenie sa prenáša pohlavným stykom (vaginálnym, análnym alebo orálnym). Niekedy imunitný systém s vírusom bojuje, v prípade slabšej imunity alebo iných faktorov sa z tejto infekcie môže časom vyvinúť rakovina.

Smutné čísla

Karcinóm krčka maternice je celosvetovo 2. najčastejším onkologickým ochorením u žien vo veku 15 až 45 rokov.

Na Slovensku je každoročne diagnostikovaných takmer 700 nových prípadov rakoviny krčka maternice, pričom každý rok na toto ochorenie umrie viac ako 200 Sloveniek.

Ako minimalizovať riziko ochorenia?

HPV môže v ľudskom tele časom prerásť do rakoviny. Preto je dôležité odhaliť zmeny na krčku maternice čo najskôr.

Významnou súčasťou prevencie sú pravidelné gynekologické preventívne prehliadky, ktorých súčasťou je cytologické vyšetrenie. Pacientky si môžu vybrať medzi klasickou cytológiou alebo LBC, ktorá je považovaná za najkvalitnejšiu cytológiu na svete.

Rakovina krčka maternice spôsobená HPV vírusom je jediné onkologické ochorenie, na ktoré existuje očkovanie. V súčasnosti sú k dispozícií 3 HPV vakcíny, pričom na Slovensku je toto očkovanie hradené z verejné zdravotného poistenia pre chlapcov aj dievčatá v 12. roku života (od 12 rokov do 12 rokov a 364 dní).

Menu